Музей Михайла Томчанія

Михайло Іванович Томчаній – відомий український закарпатський письменник, визнаний автор малої і великої прози.

Літературний музей Михайла Івановича Томчанія, закарпатського письменника, відкрив гостинно свої двері для відвідувачів 17 травня 2000 року. Від того часу в музеї щороку проводяться екскурсії для учнів, уроки літератури рідного краю, літературні зустрічі. Двері музею завжди відчинені для вчителів міста, для учнів, для їх батьків, для всіх, хто любить книгу. Відвідувачі мають можливість ознайомитися із життєвим шляхом і творчою спадщиною письменника.

У літературному музеї представлені матеріали , систематизовані за розділами:

І – “Дорогами життя” – життєвий шлях Михайла Томчанія, становлення його як письменника;

ІІ – “Писав, як жив, і жив, як писав” – творча спадщина прозаїка;

ІІІ – “Живий у слові” – спогади побратимів по перу, сценарії свят, вечорів за творчістю письменника;

IV - Література Закарпаття ХІХ-ХХ століття.

Михайло Томчаній приніс у літературу глибоке знання минувшини, власне бачення процесу оновлення землі і духовного зростання людей отчого краю. Рідне Закарпаття стало для нього джерелом мотивів, образів і характерів. Це був письменник, який у роки тотальної русифікації понад усе любив стократ резтерзану й розіп`яту матір Україну, робив усе, що міг, для виживання українського народу і його рідної мови.

У літературному музеї представлені фотоматеріали про письменника, спогади друзів по перу, твори письменника різних років видання із дарчими підписами самого автора. Викликають цікавість такі експонати, як: кіносценарій до художнього фільму “Сила землі” за відомим романом “Жменяки”, сценарій театральної вистави із правками самого автора. Цінним є також “Родовід сімейства Томчані”, складений двоюрідним братом письменника — Василем Томчані. Родовідне дерево подає інформацію від прадіда письменника, Михайла Томчані. Крім того, унікальним є також відеозапис із дня відкриття музею, де про М.Томчанія добрим словом згадують побратими по перу П.Скунць, В.Поп, Ю.Керекеш, яких на сьогодні, на жаль, немає серед нас.

Музей М.Томчанія дає можливість учителям долучити дітей не тільки до музейної роботи, але також до роботи творчої, пошукової, дослідницької.

На базі музею працює шкільний драматичний гурток (керівник Баб`як Н.С.).

На основі музейного літературного матеріалу учні виконують науково-дослідницькі роботи при Ужгородській філії Малої академії наук Закарпаття. Теми робіт: “Антропоніми у трилогії М.І.Томчанія “Жменяки”, “Народна культура (свята, обряди, звичаї і традиції, вірування) у романі М.І.Томчанія “Жменяки”.

За роки існування музей М.Томчанія став важливою ланкою в навчальній та виховній роботі школи.

Поет Петро Скунць писав: “Ми ще не раз прийдемо до Михайла Томчанія по його доброту і по його талант. З роками він стає не дальшим від нас, а ближчим”.

Дата останньої зміни 28 Березня 2024